Підошва для взуття: види та огляд

Запорука гарного взуття — міцні шви та якісні матеріали. Причому найважливіша складова частина; це підошва. Саме на неї припадає найбільший тиск та механічна дія, що призводить до зносу. Тому вкрай важливо вибирати взуття не тільки за фасоном, але й за якістю підошви, адже чим воно буде кращим і стійкішим, тим довше вам прослужить пара взуття.

Поліуретанова підошва (PU, ПУ)

Підошва з поліуретану виробляється шляхом змішування двох полімерів, які утворюють пористу структуру. Внаслідок цього поліуретан взуття має гарні амортизаційні властивості, а також воно дуже гнучке і практично невагоме. Крім цього, варто відзначити, що поліуретанова підошва має високу теплоізоляцію і зносостійкість.

Але вона має і свої мінуси. Поліуретан підошва сама ковзна. Вона має погане зчеплення з льодом і снігом, до того ж за низьких температур вона втрачає свою гнучкість і може просто тріснути в місцях згину.

Але майстри були б не майстрами, якби не знайшли спосіб зробити поліуретанову підошву більш стійкою до холодів. Тому з'явився ще один різновид цього полімеру — термополіуретан (термопластична гума).

 

Термополіуретанова підошва (TPU, ТПУ)

Підошва з термополіуретану ще більш зносостійка, і на відміну від свого попередника має гарне зчеплення з поверхнею льоду або снігу. Вона щільніша і масивніша, що дозволяє робити на ній глибокі протектори. Але її переваги; її ж і мінуси, тому що вона буде вже важча і менш еластична. Тим не менш, термопластичний поліуретан стійкий до проколів, порізів, зношування, низьких температур та деформацій, оскільки відразу повертає свою форму. Найчастіше термополіуретан використовують у симбіозі з поліуретаном, тому що перший має низьку теплоізоляцію. Тому найчастіше підошва для взуття має 2 шари: верхній — поліуретан, а нижній — термополіуретан.

 

Полівінілхлорид підошва (ПВХ, PVC)

Підошва ПВХ практично найпоширеніша серед виробників взуття, тому що високо цінується за свою зносостійкість, невисоку ціну та варіативність, тому що її можна пофарбувати у будь-який колір. ПВХ матеріал — це термопластичний полімер, який складається з етилену та зв'язаного хлору. Часто цю підошву використовують також для виробництва повсякденного та дитячого взуття. А якщо скомбінувати її з каучуком, то ПВХ взуття набуде стійкості до масел, розчинників, бензину та інших хімічних речовин, тому полівінілхлорид підошви можна зустріти і на спецвзутті.

 

Термопласт підошва (ТПР, TPR)

Термопластична гума, вона ж ТПР — матеріал, який складається з синтетичного каучуку (P.S. каучукова підошва — це міф. Підошви з чистого каучуку не існує, тому не ведіться на ці хитрощі маркетологів). ТПР підошва вологостійка і має гарну амортизацію, що робить її досить пружною та зручною. Термопластична гума не дуже щільна, але це може бути як її перевагою, так і недоліком: вона досить легка, але має низький рівень теплозахисту, тому часто комбінують з підошвою з матеріалу EVA.

 

Підошва етиленвінілацетат (ЕВА, EVA)

Підошва Ева має низьку вагу та пористу структуру. Саме внаслідок цього вона є гарним утеплювачем та амортизатором. Найчастіше таку підошву використовують для дитячого взуття, а також для багатьох літніх та домашніх пар взуття. У кросівках підошва Ева використовується частково у формі вставок, так як вона здатна поглинати ударні навантаження і правильно розподіляти їх по всій стопі.

Підошва з матеріалу Ева витримує навіть екстремально низькі температури, зберігаючи при цьому свою гнучкість і еластичність. Ще один безперечний плюс - це вологостійкість та стійкість до деформацій.

З недоліків можна виділити лише один: згодом матеріал Ева втрачає свої амортизуючі здібності через втоптування. Також етиленвінілацетат не підходить як підошва для зимового взуття, оскільки сильно ковзає.

 

Підошва ТЕП (термоеластопласт, TRP)

Термоеластопласт підошва універсальна та підходить для будь-якого сезону: літо, весна, осінь, зима. Найголовніші властивості підошви Теп — це міцність, збереження тепла, стійкість до зносу, а також до низьких і високих температур (не вище 50°C і не нижче -45°C, інакше взуття втрачає свої властивості). Матеріал підошви Теп внаслідок щільності та пористості добре амортизує, зберігає тепло та підходить для повсякденного носіння.

 

Підошва туніт (шкірволокон)

Матеріал туніту — це гума з додаванням натуральних шкіряних волокон, звідси ще одна назва — шкірволокон. Вона має досить поважний вигляд, а також гарний тепло та повітрообмін. За своїми властивостями тунітова підошва перевершує шкіряну, тому що вона більш зносостійка та вологостійка. До того ж її матеріал дозволяє нанести на неї рельєф і зробити протектори, які забезпечать краще зчеплення з поверхнею. Але попри це доповнення, підошва шкірволокон залишається досить слизькою, тому її використовують найчастіше для балеток, босоніжок та іншого літньо-весняного взуття.

 

Гумова підошва

Гума для підошви складається із суміші каучуку та вулканізуючих мінералів. З безперечних плюсів варто виділити міцність, невибагливість у догляді та гарне зчеплення з поверхнею. Але підошва з гуми досить важка, дорожче коштує, а також може вбирати бруд.

 

Силіконова підошва

Підошву із силікону можна іноді зустріти на окремих моделях кросівок. Так само як і гума, вона стійка до механічних впливів, вологи та досить комфортна при носінні та легка у догляді. Але силіконова підошва має низьку прохідність повітря і не підходить для холодних температур.